Oversigt

Uddannelsesudvalg:
Lisbeth Sandfeld (Formand – Hovedkursusleder)
Chris Bath Søndergaard
Peter Toft
Majbrit Lind
Anne Wiencke
Ann Sofia Skou Thomsen
Per Flesner
Morten Bøgelund Larsen
Peter Skov Jensen

Diagnose og DRG udvalg:
Niklas Telinius (formand)
Tarek Ibrahim Osman Belal
Anders Kruse
Marie Louise Høgsbro
Lars Holm
Peter Jeppesen (DØO)

Repræsentantskab i LVS:
Daniella Bach-Holm
Line Kessel
Oliver Klefter

Udvalg for Patientforløb og kliniske retningslinjer:
Line Kessel (formand)
Morten la Cour
Jakob Grauslund,
Jesper Hjortdal
Yousif Subhi

Diabase udvalg:
Nis Andersen (formand)
Daniella Bach-Holm (DOS repræsentant)
Peter Jeppesen (DØO)

Dansk Diabetes Register (NDDR)
Nis Andersen, DOS-repræsentant i databasestyregruppen

Sundhedsstyrelsens inspektor ved uddannelsesafdelinger:
Region Øst
Overlæge Anne Wiencke, Rigshospitalet/Glostrup
Overlæge Daniella Bach-Holm, Rigshospitalet/Glostrup
Reservelæge Ann Sofia Skou Thomsen, Rigshospitalet/Glostrup
Afdelingslæge Asrin Rasul, Rigshospitalet/Glostrup
Juniorinspektorer:
Reservelæge Moug Al-Bakri, Rigshospitalet/Glostrup
Reservelæge Morten Jørgensen, Rigshospitalet/Glostrup

Region Nord
Overlæge Jesper Engholt Eriksen, Aarhus Universitetshospital
Overlæge Søren Malling, Aalborg Universitetshospital
Reservelæge Thomas Stax, Aarhus Universitetshospital
Afdelingslæge Peter Skov Jensen, Aarhus Universitetshospital
Juniorinspektorer:
Reservelæge Iben Bach Damgaard, Aarhus Universitetshospital
Reservelæge Thomas Stax Jakobsen, Aarhus Universitetshospital

Region Syd
Overlæge Majbrit Lind, Odense Universitetshospital
Afdelingslæge Nikolaj Gram, Sygehus Lillebælt
Afdelingslæge Ulrik Frydkjær-Olsen, Odense Universitetshospital
Afdelingslæge Keea Treu Grønbech, Odense Universitetshospital
Juniorinspektorer:
Reservelæge Johanne Bjerre Lindboe, Sygehus Lillebælt
Reservelæge Benjamin Sommer Thinggaard, Odense Universitetshospital

Regionale ansættelsesudvalg angående uddannelsesstillinger:
Region Øst, Syd og Nord: Chris Bath Søndergaard

Uddannelsessøgende læger udpeget af DOS/FAYO:
Region Øst: Anne Willerslev (Daniel Tiedemann)
Region Syd: Sami Dabbah (Bjarke Smith)
Region Nord: Iben Bach Damgaard (Victor H. Wegger)

Regionale uddannelsesudvalg:
Uddannelsessøgende læger udpeget af DOS/FAYO:
Region Øst: Yousif Subhi (Mohamed Belmouhand)
Region Syd: Asmus Carlsen (Benjamin Sommer Thinggaard)
Region Nord: Thomas Stax Jakobsen (Iben Bach Damgaard)

Fagkyndig Komité i Øjenforeningen Værn om Synet udpeget af Øjenforenings Hovedbestyrelse:
Peter Jeppesen (formand)

Fagkyndig komité i Øjenforeningen Værn om Synet indstillet af Bestyrelsen i DOS:
Henrik Vorum
Peter Bjerre Toft
Jens Lindegaard
Jakob Grauslund
Toke Bek
Torben Lykke Sørensen
Jens Folke Kiilgaard

Hovedbestyrelsesmedlemmer i Øjenforeningen Værn om Synet udpeget af Bestyrelsen i DOS:
Morten la Cour

Line Kessel (er medlem af repræsentantskabet udpeget af DOS)
Flemming Møller (er medlem af repræsentantskabet udpeget af DOS)
Daniella Bach-Holm (er medlem af repræsentantskabet udpeget af DOS)

Arbejdsgruppe ang. von Hippel Lindaus sygdom, udnævnt af DOS:
Dorte Ancher Larsen

Kommitteret i Synoptikfonden udpeget af Bestyrelsen i DOS:
Jesper Hjortdal

Formand for Medicinrådets fagudvalg for dyr øjenmedicin, indstillet af DOS:
Toke Bek

Nationalt specialistnetværk (arbejdsgruppe) under Nationalt Genom Center:
Oftalmologi – patienter med arvelige øjensygdomme. Indstillet af DOS:
Tomas Ilginis

Ankenævnet for Patienterstatningen – Styrelsen for Patientklager:
Peter Bjerre Toft
Jesper Østergaard Hjortdal
Anders Ramløv Ivarsen
Daniella Bach-Holm
Nikolaj Carsting Bjerrum
Anders Kruse
Inge Stendevad Nielsen

Klagesagsbehandlingen – Klagecentret, Styrelsen for Patientklager:
Jens Christian Nørregaard
Jesper Thulesen
Daniella Bach-Holm
Jimmi Wied
Jacob Thorup
Inge Stendevad Nielsen
Peter Jeppesen
Anders Kruse
Katja Christina Schielke

Acta Ophthalmologicas bestyrelse (Danske medlemmer):
Morten La Cour
Daniella Bach-Holm

Nordisk Oftalmologisk komité (NOK):
Jesper Hjortdal
Peter Jeppesen (udpeget af DØO)

AAO Advisory Board – danske repræsentanter:
Daniella Bach-Holm
Steffen Heegaard

European Board of Ophthalmology (EBO):
Jens Folke Kiilgaard
Lotte Welinder (udpeget af DØO)

International Agency for Prevention of Blindness:
Kamilla Rothe Nissen

Revisor for Dansk Oftalmologisk Selskab:
Steffen Heegaard

Council of European Ophthalmological Society (SOE):
Steffen Heegaard

Union Européene des Médicins Spécialistes (UEMS):
Jens Folke Kiilgaard

International Federation of Ophthalmological Societies (IFOS):
Steffen Heegaard

European University Professors of Ophthalmology (EUPO):
Steffen Heegaard